گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

بسم الله الرحمن الرحیم
این بلاگ جهت گفتگوی آرام بین مسیحیت و اسلام و ایجاد یک فضای گفتگوی دینی بین ادیان مختلف ایجاد گردیده است.
نظرات بازدیدکنندگان پس از تایید به نمایش گذاشته می شوند.
لازم به ذکر است نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز به ادیان مختلف باشند تاییدنخواهند شد.
توجه:هدف این گفتگوها به هیچ وجه ایجاد اختلاف و نزاع نیست زیرا که ما باور داریم ادیان ابراهیمی (یهودیت،مسیحیت واسلام) همه یک سرچشمه ی واحد دارند و پیروان این ادیان نیز با هم برادرند.

قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ

بگو: اى اهل کتاب بیایید به سوى سخنى که میان ما و شما یکسان است: این که جز خداى یکتا را نپرستیم و چیزى را با او شریک نسازیم و برخى از ما برخى را به جاى خداى یکتا به خدایى نگیرد. پس اگر پشت کنند و برگردند بگویید: گواه باشید که ما مسلمانیم- تسلیم خداییم-.

پربیننده ترین مطالب
آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

ارزش زن در دین مسیحیت

دوشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۲، ۱۰:۴۷ ق.ظ
آیا مسیحیت حقوق زن را پاس داشته است؟
آیا زن در کتاب مقدس ارزشمند است؟
 در مسیحیت وقتی که می خواهند بگویند زن ارزشمند است ،‌ به آیه زیر از کتاب مقدس استناد می کنند:‌
۲۷ .. همة شما که در مسیح تعمید یافتید مسیح را در برگرفتید. ۲۸ هیچ ممکن نیست که یهود باشد یا یونانی و نه غلام و نه آزاد و نه مرد و نه زن زیرا که همة شما در مسیح عیسی یک می‌باشید(غلا ۳ : ۲۸).
از همین رو پیوسته به وضعیت حقوق زن در ادیان مختلف اعتراض می کنند و در حالی که آگاهی کافی ندارند به نقد حقوق زن در اسلام می پردازند.
این در حالی است که پاسخ شایسته و در خوری را در قبال سوالات زیر از ایمانداران مسیحی ندیده ام و امیدوارم اکنون با نظرات خوب مسیحیان آگاه راهنمایی شوم. دوستان خوبم:
اگر شما به حکم ورود بانوان حائض به مسجد معترض هستید ،‌ پس چرا اجازه نمی دهید ،‌ زنان حائض وارد هیکل شوند؟
اگر به حکم نفاس معترضید ،‌ پس چرا معتقدید اگر زنی فرزند پسر به دنیا آورد تا هفت روز نجس است و اگر فرزند دختر به دنیا آورد تا دو هفته؟‌
لاویان ۱۲ : « ۱ و یهُوَه موسی را خطاب کرده گفت: ۲ “بنی اسرائیل را خطاب کرده بگو: چون زنی آبستن شده پسر نرینه ای بزاید آنگاه هفت روز نجس باشد موافق ایام طَمث حیضش نجس باشد. ۳ و در روز هشتم گوشت غُلفة او مختون شود. ۴ و سی و سه روز در خون تطهیر خود بماند و هیچ چیز مقدس را لمس ننماید و به مکان مقدس داخل نشود تا ایام طُهرش تمام شود. ۵ و اگر دختری بزاید دو هفته بر حسب مدت طَمث خود نجس باشد و شصت و شش روز در خون تطهیر خود بماند. »
اولاٌ چرا زن باید نجس باشد. ثانیاٌ چرا برای فرزند دختر این نجاست دو برابر و به اندازه دو هفته است؟‌
کتاب مقدس از ۶۶ سفر تشکیل شده است که به اذعان نویسندگان و پژوهشگران مسیحی همه این اسفار توسط نویسندگان مرد نوشته شده است. شما که به حقوق زن در اسلام ایراد می گیرید ، پس چرا خداوند حتی یک زن را هم به عنوان نویسنده حتی یک بخش کوتاه و مختصر از یکی از اسفار برنگزیده است؟!
حتی به یکی از زنان سبط لاوی اجازه نداده است تا کهانت و خدمت در خیمه اجتماع در هیکل (درعهد قدیم) را بر عهده بگیرد؟!
مسیحیان می گویند که چرا یکی از امامان زن نیست ؟! ( البته متوجه وجود شخصیت بزرگی مانند حضرت فاطمه در بین ۱۴ معصوم نیستند که با بر بعضی احادیث مقامی بالاتر از ۱۱ امام بعد از خودش دارد !!)
و در حالی که از میان دوازده رسول و حواری مسیح علیه السلام حتی یک نفر زن هم برنگزیده و همه حواریون مسیح مرد هستند؟!
از این دوازده نفر گذشته ،‌ چرا در آن هفتاد رسولی که خداوند فرستاد ،‌ حتی نشنیده ایم یک نفرشان زن باشد؟!
چرا در اعمال رسولان فصل ۶ آیه سه آمده است : ای برادران هفت مرد نیک‌نام و پر از و حکمت را از میان خود انتخاب کنید تا ایشان را بر این مهم بگماریم؟ چرا نگفته است هفت زن؟ یا حتی یک زن؟‌چرا همه باید مرد باشند؟! مگر دلیل انتخاب این هفت مرد خدمت به بیوه زنان نبوده است (بیوه‌زنان ایشان در خدمت یومیه بی‌بهره می‌ماندند)؟ خوب در اینجا چه فلسفه ای وجود داشته است که به بیوه زنان باید مردان خدمت کنند نه زنان ؟!
در نامه پولس به قرنتیان (اول قرنتیان فصل ۱۵)، برای اثبات قیام مسیح نام مردان بسیاری آورده می شود که در میان آنها حتی یک زن هم نیست . این نیاوردن نام یک زنان در میان اسامی که گفتیم ،‌ قطعا به دلیل خاصی بوده است . چرا که اولین کسی که شاهد قیام مسیح بود ، مریم بود و او بود که نخستین بشارت به قیام را اعلام کرد. اما چرا نام وی از لیست شاهدان قیام مسیح حذف شده است؟ ایا این یک دلیل آشکار بر نادیده گرفتن جایگاه زن در مسیحیت نیست؟‌
در کلیسای اولیه به تفصیلی که در نامه های اول تیموتاوس و تیطس آمده است،‌ روی سخن با اسقف ها و شماسان مرد است و در این میان از زنان اسقف و شماس خبری نیست؟‌! کما این که در عهد جدید ما اصلا نامی از زنان بشارت دهنده یا شبان یا معلم به همان معنای عامی که در عهد جدید است ،‌ نمی بینیم.
در هیچ جایی از عهد جدید نام زنی نیامده است که به دست او معجزه ای رخ داده باشد. در حالی که در قرآن کریم در مورد حضرت مریم علیها سلام آمده است:‌
درد زایمان او را به کنار تنه درخت خرمایی کشاند؛ (آنقدر ناراحت شد که) گفت: «ای کاش پیش از این مرده بودم، و بکلّی فراموش می‌شدم!» ناگهان از طرف پایین پایش او را صدا زد که: «غمگین مباش! پروردگارت زیر پای تو چشمه آبی (گوارا) قرار داده است! و این تنه نخل را به طرف خود تکان ده، رطب تازه‌ای بر تو فرو می‌ریزد!
 در مکاشفه یوحنا سخن از دو شاهد نبی مرد است نه دو شاهد زن یا یکی زن و دیگری مرد.
به نظر من که یک مسلمان هستم و قائل به تفاوت حقوق زن و مرد ، حقوق زن در اسلام و مسیحیت هر دو محترم است . اما از نظر برادران و خواهران مسیحی که قائل به تساوی حقوق زن هستند ،‌ سوالات فوق چگونه پاسخ داده می شود؟ آیا واقعا مسیحیان حقوق زن در دین خود و کتاب مقدس را درک کرده اند؟‌
 در ادامه این موضوع :
طلاق مترادف است با زنا
«همچنین گفته شده: 'هرگاه مردی زن خود را طلاق دهد، باید طلاقنامه‌ای به او بدهد.' 32 امّا من به شما می‌گویم: هرگاه کسی زن خود را جز به علّت زنا طلاق دهد، او را به زنا کاری می‌کشاند و هرکس با چنین زنی ازدواج نماید، زنا می‌کند.»
[انجیل متی 5: 31 – 32]
«برای متأهلان دستوری دارم که دستور خودم نیست، بلکه از جانب خداوند است: یک زن شوهردار نباید شوهرش را ترک کند؛ 11 امّا اگر چنین کند یا باید تنها بماند و یا آنکه دوباره با شوهرش آشتی کند. شوهر نیز نباید زن خود را طلاق بدهد.»
[اول قرنتیان 7: 10 -11]
در مورد قرن حاضر حق با شماست فشارهای روز افزون جوامع کلیسا را در این شیوه ی نگرش مجبور به عقب نشینی کرد درباره زنان و چیزهای دیگر چنانچه در موارد بسیار زیاد دیگری نیز شاهد عقب نشینی های کلیسا بوده ایم
حتما خبر دارید که زمانی که گالیله اعلام کرد که این زمین است که به دور خورشید می گردد و نه بر عکس
او را متهم به کفر کردند و وی را مرتد خواندند اما پیشرفت علم ، کلیسا را مجبور به عقب نشینی کرد و در نهایت کلیسا تسلیم شد
نمی دانم شنیده اید که تا زمان ظهور پروتستان در اواخر قرون وسطی طلاق در کلیساهای مسیحی ممنوع و مساوی با زنا بود !!!
بیچاره زن و شوهری که به هر دلیل مایل به ادامه ی زندگی نبودند هیچ چاره ای برای جدا شدن از یکدیگر نداشتد
یا حتی اگر مرد دچار ناتوانی ناتوانی جنسی بود یا دچار بیماری خطرناک مقاربتی بود باز هم حق جدا شدن را نداشتند
تا اینکه کلیساهای پروتستان رسماٌ تعلیم حضرت عیسی در مورد حرمت طلاق ( و مساوی بودن ازدواج مجدد با زنا ) را کنار گذاشتند !!!!
جالب است بدانید که کلیسای کاتولیک تا همین چندی پیش اجازه ی جدا شدن زن و شوهر را از یکدیگر نمی داد اما فشارهای جوامع این کلیسا را نیز مجبور کرد تا بدون گذاشتن نام طلاق اجازه ی جدا شدن زوجین را ( بدون اجرای طلاق ) بدهد یعنی دقیقا مخالف تعلیم مسیح که زن و شوهر هرگز نباید از هم جدا شوند
ترجمه OPT :
و اگر مردی دختر باکره‌ای را که نامزدنباشد بیابد و او را گرفته، با او همبستر شود وگرفتار شوند، 29 آنکه آن مرد که با او خوابیده است پنجاه مثقال نقره به پدر دختر بدهد و آن دختر زن او باشد، چونکه او را ذلیل ساخته است و در تمامی عمرش نمی تواند او را رها کند.(تثنیه 28:22)
 ترجمه TV :
28 «اگر مردی به یک دختری که نامزد نباشد، تجاوز کند و در حال انجام این کار دستگیر شود، 29 آن مرد متجاوز باید به پدر دختر پنجاه تکه نقره بپردازد و با آن دختر ازدواج کند چون او، آن دختر را بی‌‌حرمت ساخته است. هرگز اجازه ندارد که او را طلاق بدهد .(تثنیه 28:22)
باز هم در ادامه این مطلب :
برتری بی چون و چرای مرد بر زن
 «من به زنی اجازه نمی‌دهم که تعلیم دهد و یا بر مردان حکومت کند. زنها باید ساکت باشند.»
[اول تیموتائوس 2: 12]
« اما می خواهم شما بدانید که سر هر مرد مسیح است و سر زن مرد »
(رساله ی پولس رسول به قرنتیان 11 : 3)
حکومت مرد بر زن ، مجازاتی خدایی برای زنان
 « و به زن گفت: درد و حمل تو را بسیار افزون گردانم  با درد ، فرزندان خواهی زایید و اشتیاق تو به شوهرت خواهد بود و او بر تو حکمرانی خواهد کرد »
( سفر پیدایش باب 3)
 مرد جلال خداست و زن جلال مرد
« زیرا که مرد را نباید سر خود را بپوشد چونکه او صورت و جلال خداست اما زن جلال مرد است ! »
(رساله ی پولس به قرنتیان 11 : 7)
 برتری  مردان بر زنان ، همچون برتری مسیح بر کلیسا  
« شوهر سر زن است چنانکه مسیح نیز سر کلیسا  24 و چنانکه کلیسا مطیع مسیح است، زنها نیز در هر مورد باید از شوهرهای خود اطاعت کنند»
(افسسیان 5 : 23 – 24)
زنان برای مردان آفریده شدند !
« و نیز مرد بجهت زن آفریده نشد بلکه زن برای مرد »
(قرنتیان 11 : 9)
زن باید مطیع مرد باشد همانگونه که ما مطیع خدا هستیم !
« ای زنان شوهران خود را اطاعت کنید چنانکه خداوند را » !!!
(افسسیان 5 : 22)
« همچنانکه کلیسا مطیع مسیح است همچنین زنان نیز شوهران خود را در هر امری مطیع باشند »
(افسسیان 5 : 24)
زن یکبار فریب خورد پس دیگر ساکت باشد و تعلیم ندهد :
« و زن را اجازت نمی دهم که تعلیم دهد......بلکه در سکوت بماند زیرا که آدم اول ساخته شد و بعد حو‌ّا و آدم فریب نخورد بلکه زن فریب خورد »
[اول تیموتائوس باب دوم]
نتیجه اینکه به دو دلیل زن حق تعلیم ندارد :
 1 - دوم ساخته شد
 2 - او بود که فریب خورد
ازدواج برابر با هوی و هوس
نام بیوه‌زنهای جوان‌تر ثبت نگردد؛ «زیرا به محض اینکه هوی و هوس آنها را از مسیح دور سازد، علاقه‌مند به ازدواج می‌شوند»
[اول تیموتائوس  5: 1۱]
 رستگاری زن در گروی زاییدن !
 « آدم فریب نخورد بلکه زن فریب خورده اما به زاییدن رستگار خواهد شد .»
[اول تیموتائوس باب دوم]
زن خوب ، زن خانه نشین
3 همچنین زنان پیر، در سیرت متقی باشند و نه غیبت‌گو و نه بنده شراب بلکه معلمان تعلیم نیکو، 4 تا زنان جوان را خرد بیاموزند که شوهردوست و فرزنددوست باشند، 5 و خرداندیش و عفیفه و «خانه نشین» و نیکو و «مطیع شوهران» خود که مبادا کلام خدا متهم شود
[تیتوس 2: 3 – 5]
اصلاً بگذارید تمام این باب ۱۱ از رساله اول به قرنتیان را برایتان بگذارم و نکته مهمی وجود دارد و آن اینکه کتاب مقدس این را تنها روش خود می داند: “ما و کلیساهای خدا روش دیگری غیراز این نداریم” از من پیروی کنید همان‌طور که من از مسیح پیروی می‌کنم. 2 اکنون باید شما را تحسین کنم؛ زیرا همیشه به‌یاد من هستید و از آن تعالیمی که به شما سپردم، پیروی می‌کنید. 3 امّا می‌خواهم بدانید که سر هر مرد مسیح است و سر هر زن شوهر اوست و سر مسیح خداست. 4 پس مردی که با سر پوشیده دعا کند یا پیامی از طرف خدا بیاورد، سر خود یعنی مسیح را رسوا می‌سازد. 5 همچنین زنی که با سر برهنه دعا کند یا پیامی از خدا بیاورد، سر خود یعنی شوهرش را رسوا ساخته و با زنی که سرش تراشیده شده، هیچ فرقی ندارد. 6 اگر پوشانیدن یا نپوشانیدن سر برای زنی مهم نیست، پس سر خود را هم بتراشد و اگر تراشیدن موی سر برای زن رسوایی به بار می‌آورد، بهتر است که سر او هم پوشیده باشد. 7 لازم نیست که مرد سر خود را بپوشاند، زیرا او صورت و جلال خدا را منعکس می‌سازد. امّا زن، جلال مرد را منعکس می‌سازد؛ 8 زیرا مرد از زن آفریده نشد، بلکه زن از مرد به وجود آمد 9 و مرد نیز به‌خاطر زن آفریده نشد، بلکه زن برای مرد خلق شد. 10 به این جهت و همچنین به‌ خاطر فرشتگان، زن باید سر خود را بپوشاند تا نشان دهد که تحت فرمان است. 11 به هر حال در اتّحاد ما با خداوند، زن از مرد یا مرد از زن بی‌ نیاز نیست. 12 زیرا چنانکه زن از مرد به وجود آمد، مرد از زن متولّد می‌شود. نه تنها هردوی آنها بلکه همه‌ چیز متعلّق به خداست. 13 خودتان قضاوت کنید آیا شایسته است زن با سر برهنه در پیشگاه خدا دعا کند؟ 14 مگر خود طبیعت به شما نمی‌آموزد که گیسوی بلند برای مرد شرم‌آور است، 15 امّا برعکس، گیسوی بلند زن، مایهٔ افتخار اوست و برای این به او داده شده است تا با آن سر خود را بپوشاند. 16 اگر کسی بخواهد در این خصوص مجادله کند، تنها چیزی که به او می‌گویم این است که ما و کلیساهای خدا روش دیگری غیراز این نداریم.  (رسالة اول به قرنتیان ۱۱: 1 – 12)   و یا   1  به همین طریق شما ای زنها، «مطیع شوهرهای خود باشید» تا چنانچه بعضی از آنها به کلام ایمان ندارند، به وسیلهٔ رفتار شما ایمان آورند. بدون آنکه شما به آنها چیزی بگویید، 2 زیرا آنها رفتار نیک و خداترسی شما را خواهند دید. 3 زیبایی شما نباید در آرایش ظاهری باشد که به آرایش مو و پوشیدن جواهرات و لباس زیبا بستگی دارد؛ 4 بلکه زیبایی شما باید در باطن باشد. درون خود را با گوهر فنا ناپذیر یک روح آرام و ملایم بیارایید، زیرا این نوع زیبایی در نظر خدا ارزش بسیار دارد. 5 به این طریق بود که زنهای مقدّسی که در قدیم به خدا توکّل داشتند، خود را زیبا می‌ساختند. آنها «مطیع شوهران خود بودند»، 6 مثل سارا که از ابراهیم اطاعت کرده و او را «ارباب» خطاب می‌‌نمود. پس اگر شما هم نیکوکاری کنید و از چیزی نترسید «دختران او خواهید بود».   (اول پطرس 3: 1 – 6)
و یا
9 نام بیوه زنی که بیش از شصت سال داشته و بیش از یک شوهر نکرده باشد، باید ثبت شود. 10 علاوه بر این، او باید در امور خیریه، از قبیل پرورش اطفال، مهمان‌نوازی، «شستن پاهای مقدّسین»، دستگیری ستمدیدگان و انجام هر نوع نیکوکاری شهرت داشته باشد.

11 نام بیوه‌زنهای جوان‌تر ثبت نگردد؛ «زیرا به محض اینکه هوی و هوس آنها را از مسیح دور سازد، علاقه‌مند به ازدواج می‌شوند»

12 و از اینکه پیمان قبلی خود را با مسیح می‌شکنند، محکوم خواهند شد. 13 گذشته از این یاد می‌گیرند که خانه به خانه بگردند و بیکار باشند. نه فقط بیکار بلکه سخن‌چین و فضول و چیزهایی می‌گویند که گفتن آنها شایسته نیست. 14 پس عقیدهٔ من این است، که بیوه‌زنهای جوان «ازدواج کنند» و «صاحب فرزندان شوند» و «خانه‌داری نمایند» تا به دشمنان ما فرصت بدگویی ندهند. 15 زیرا بعضی از بیوه‌زنها قبل از این هم منحرف شده و به دنبال شیطان رفته‌اند

(اول تیموتائوس  5: 9 – 15)

یک مرد از هزار مرد اما دریغ از یک زن

 جامعه پس از آنکه بخشی از این کتاب را به حکمت و مشخصات آن می پردازد در نهایت می گوید :

 « اینک چون این را با آن مقابله کردم تا نتیجه را دریابم این را دریافتم که جان من تا به حال آن را جستجو می کند و نیافتم .

 یک مرد از هزار یافتم اما از جمیع آنها زنی نیافتم »

(جامعه ۸ : ۲۷ و ۲۸)

فروختن دختر به عنوان کنیز !

  « اگر شخصی دختر خود را به کنیزی بفروشد .... » سفر خروج ۲۱ : ۷

 اگر کسی دختر خود را به عنوان کنیز بفروشد، آن دختر مثل غلامان آزاد نشود. اگر کسی دختری را بخرد تا با او ازدواج کند ولی بعداً از او خوشش نیاید، آنگاه می‌باید به پدرش بازفروخته شود و ارباب او حق ندارد وی را به بیگانگان بفروشد. زیرا به او خیانت کرده است. (خروج 21: 7 و 8)

زنان ؛ ناپاک !

 مطابق کتاب مقدس زن پس از دو بار طلاق ناپاک می شود ! ! !

(تثنیه 24 : 4)

زنی که حیض می بیند ؛ تا هفت روز ناپاک است و اگر کسی هم به او دست بزند ناپاک می شود !

« و اگر زنی جریان دارد! و جریانی که در بدنش است خون باشد هفت روز در حیض خود بماند و هر که او را لمس کند تا شب نجس باشد ! و بر هر چیزی که در حیض خود بخوابد نجس باشد و بر هر چیزی بر آن بنشیند

نجس باشد و هر که بستر او را لمس کند رخت خود را بشوید و با آب غسل کند و تا شب نجس باشد. و هر که چیزی را که او بر آن نشسته بود لمس کند رخت خود را بشوید و با آب غسل کند و تا شب نجس باشد. و اگر آن بر بستر باشد یا بر هر چیزی که او بر آن نشسته بود چون آن چیز را لمس کند

تا شب نجس باشد. و اگر مردی با او هم بستر شود و زن حایض باشد، مرد تا هفت روز نجس خواهد بود و هر بستری که بر آن بخوابد نجس خواهد بود »

( سفر لاویان، باب 15، شماره 19 تا آخر )

نکته ای که برای من عجیب است اینکه آیا براستی زنان در هر ماه یک هفته را باید نجس باشند و هیچ کس هم به ایشان دست نزند ، بستری که بر آن می خوابد و هر جایی که بر آن می نشیند نجس می شود !!!

آیا این همان کرامت زن است ؟!

« پولس رسول زنان را دعوت به حضور در اجتماع عبادی با حجاب و رعایت سکوت می‌کند و می‌گوید اگر سئوالی داشته باشند باید از شوهرانشان بپرسند، نه از کلیسا. زن نمی‌تواند تعمید دهد و کشیشی زن ممکن نیست. زنان نمی‌توانند به مردان چیزی (مطالب مذهبی) یاد دهند، زیرا باعث تسلط زنان بر مردان می‌شود. »

در انجیل مطالب زیادی درباره حقوق زنان وجود ندارد. این پروتستانیسم بود که به عبارتی فقه مسیحی را بر اساس عرف جوامع اروپایی بنیاد نهاد.
در پروتستانیسم هویت زن دچار تحول شد و زن و مرد برابر شدند »

نظرات  (۲۵)

بدون منابع ارزش علمی ندارد
پاسخ:
اگر دقت کنید منبع هم دارند
به نام پدر پسر روح القدس خوب خیلی چیزا گفتی و من حال خوندن نداشتم خوب اگر اشسکال ندار من به اسلام ایراد بگیرم من 10 زن دانشمند دنیا را اسمهایشان را می نویسم
ـ ماری کوری
2 ـ روزالیند فرانکلین
3 ـ هایپشیا از اسکندریه (هیپاتیا)
4 ـ ژوسلین بل برنل
5 ـ آدا کنتس لاولیس (آدا بایرون)
6 ـ لیز میتنر
7 ـ دوروتی هاگکین
8 ـ سوفی جرمین (سوفی ژرمن)
9 ـ راشل کارسن
10 ـ جین گودال
کدام یک مسلمانند هیچ کدام در اسلام زن را غنیمت جنگی خوانده واو را مثل شتر اسب خر می دانند میگی نه خوب نسا ایهی 24 را بخوان
زن ناقص العقل است 10 زن دانشمند را درباره اش ببخوانید و خطبه ی80 نهج البلاقه را بخوانید بعد یادت باشد که عیسی صحف انبیا را امده تا کامل کند و خودت همان ابتدا این را گفتی همة شما که در مسیح تعمید یافتید مسیح را در برگرفتید. ۲۸ هیچ ممکن نیست که یهود باشد یا یونانی و نه غلام و نه آزاد و نه مرد و نه زن زیرا که همة شما در مسیح عیسی یک می‌باشید(غلا ۳ : ۲۸).
پاسخ:
یکی از ویژگی های شیعه اینه که در مورد احادیث و روایات به مسئله ای به نام اعتبار توجه داره،طبق این مسئله باید خطبه ی گفته شده را اعتبار سنجی کرد اما بر فرض اینکه این خطبه کاملاً معتبر باشه باید ببینیم که این خطبه در چه زمانی و در مورد چه کسانی گفته شده و آیا منظور از  زنان همه ی زنان است؟
لطفاً این لینک رو در این مورد ببینید:
http://hoghogh.porsemani.ir/node/1019
در مورد سوره ی نساء آیه ی 24:
http://tadabbor.org/?page=tadabbor&SOID=4&AYID=24
نظر اسلام در مورد زن و مرد کاملاً روشن است و در هزاران حدیث و چندین آیه به برابری آن ها در ذات اشاره شده و البته وظایف و نقش های آن ها به خاطر تفاوت هایشان متفاوت است.
در مورد دانشمندان زن مسلمان هم دو نکته باید مورد توجه قرار بگیرد:
اول اینکه اگر زنان مسلمان میلی به دانش طلبی نداشتند و یا مردان مسلمان بعد از پیامبر چنین اجازه ای را نمی دادند(بر عکس کلام پیامبر که طلب علم را بر هر زن و مرد مسلمانی واجب دانسته:نهج الفصاحه،ص557) این مربوط به فراموش شدن اسلام راستین است «اسلام به ذات خود ندارد عیبی   هر عیب که هست از مسلمانی ماست»
دوم اینکه در طول تاریخ زنان دانشمند مسلمان وجود داشته اند:
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa15447
و هم اکنون هم وجود دارند:
http://www.shia-news.com/fa/news/56231/%D8%B5%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D8%B2%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D9%82%D8%A7%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%A7-%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1
۳۰ مرداد ۹۴ ، ۱۶:۵۱ سید احمد رضا طباطبائی
من در خوابم خواب دیدم شهادت یک جوان 33 ساله دکتر استاد دانشگاه منتها مدیون است که نشان می دهد شک من در آمدن بدل درست است.
نام دیگر حضرت مهدی صاحب الزمان صاحبمان حضرت محمد صل الله علیه وآله است .
روح القدس در قرآن هم به معنی جبرئیل (ع) وهم به معنی عیسی مسیح (ع) می باشند .
آیا عیسی مسیح خود حضرت مهدیند یا خانواده متافیزیکی محدوده کمال مشروع هوش سیستم اختراعات باطنی آقا امام زمان هستند از معماهاست. با توجه به اینکه راس بیشترین درصد عقل وهوش خلقت ابتدائی بندگان (نه کمال مطلق دائمی ) هم حضرت مهدی وهم حضرت محمد وهم روح القدس هر سه با هم معنی دارند لطفاً توضیح دهید
من همیشه فکر میکردم تو دین مسیحیت زنها حقوق بیشتری داشته و ازادتر باشند،به هر حال مسیحیت هم دین خداست و برای من مسلمان قابل احترامه
در رادیو جوان گفته شده است که در یک مسابقه روح القدس هم معنی عیسی مسیح گزینه اول وهم معنی جبرئیل گزینه دوم می دهد(گزینه سوم هر دو مورد) آیا درست است .
مسیحیت میگه زن برای مرد و مرد برای زن و هر دو جنس با هم برابرند در مورد ممنوعیت طلاق هم این حرف اشتباهه که طلاق ممنوعه بلکه در مسیحیت نابود کردن عشق میان دو نفر گناهه اما اگه عشقی وجود نداشته باشه و یا به هر دلیلی زن و مرد با هم نتوانند زندگی کنند میتوانند یکدیگر را ازاد سازند هر چی هم در مورد نداشتن زن از حقوق مسلم خود چیزی میگه باور نکنین این حرفا حرفای عهد قدیمه که بعد ها اصلاح شده
جناب مسیح به شما حتما توصیه میکنم کتاب تولدی نو-سفرمن از مسیحیت به اسلام نوشته علی الشیخ حتما بخون که ایشون کامل میاد اشکالات وچیزایی که تو مسیح هست وباعقل سازگار نیست میگه
یک سوال از اقای مسیح
چطوریه که کتاب انجیل هم چنان در حال اصلاح است مگر هنوز به کشیشان وحی نازل می شود ؟ یا اینکه به قول مسیحیت اگر عیسی به صلیب کشیده شده چگونه در کتاب انجیل جریان بعد از ان واقعه امده است مگر با مرگ پیامبر وحی قطع نمی شود.؟
سلام عسل خانوم
در جواب بیان شما یاد شعر زیبای جافظ افتادم :
فیض روح القدس ار باز مدد فرماید / دیگران هم بکنند آنچه مسیحا میکرد

تنها شرط برای نبوت حضور پاک روح القدس است ولی به دلیل آلوده بودن انسان به گناه امکان آن وجود ندارد زیرا ذات مقدس او نمیتواند در کنار آلودگی و گناه حضور یابد همان گونه که تاریکی و روشنی نمیتوانند در کنار هم قرار گیرد .
تکمیل شدن اناجیل به وسیله شاگردان مسیح و همچنین شفای بیماران و معجزات دیگر به وسیله انسان صورت نگرفت بلکه توسط روح القدس به انجام رسید .
حالا بحثی که پیش میاید آن است که مگر آن شاگردان نیز گناه نکرده بودند پس چرا روح القدس بر آنها وارد گشت و اعمال معجزه آسایی توسط آنها به وقوع پیوست ؟
جواب این سوال دقیقا همان فلسفه آمدن مسیح روی زمین است که خود جای بحثی طولانی دارد اما به طور احتصار میتوان گفت او آمد تا با پرداخت گناهان و پلیدی های کهنه انسان رابطه میان او با خدایش را بهبود بخشد و با برداشتن دیوار عظیم گناه میان انسان و خدا عاملی شود که بدون هیچ رابطه ای انسان با معبودش همکلام شود.
در کل:
آنچه میخواهید دیگران برای شما بکنند " شما همان را برای آنها بکنید و این است خلاصه تورات و کتب انبیا (متی:7_12)

شاد موفق پیروز و سربلند باشید 3>

سلام ممنون از جواب تان اما من مسیح را بالاتر از انجه شما مطرح کردید می دانم چون خداوند حضرت مسیح را روح ال... خوانده پس نمتوان عیسی ع را با گناه در یک ردیف قرار داد او پاک ومنزه بوده ودر ضمن رابطه انسان با خدا چیزی نیست که از بین رفته یا برود ویا بین خدا و بنده هیچ گاه دیواری نبوده کهبخواهد برداشته شود حضرت عیسی ع مانند هر بشری از مادر متولد شده است تنها فرق او در این است که طبق فرمان خدا بدون پدر بوده که در خلقت بشر تازگی نداشته چون ادم ع وحوا هم بدون مادر وهم بدون پدر خلق شدهاندبنابرین این سوال هست که چگونه مسیحیت بر این اعتقاد هستند که مسیح از اسمان به زمین امده وخدا است
با سلام و عرض خسته نباشید:
نهایت تشکر رو از شما،دوست گرامی دارم که چنین سایت کامل و واضحی رو دارید،من یکسری مطالب سایتتون رو مطالعه کردم و در مورد خیلی چیز ها آگاهی پیدا کردم ...امیدوارم در این زمینه موفق باشید و باعث آگاهی بیشتر مسلمانان و مسیحیان بشید و مسیحیان جذب بشوند برای بررسی هرچه بیشتر و انتخاب بهترین راه و دعا می‌کنم همه ی ما شیعیان هم مسلمان واقعی باشیم.
با تشکر فراوان و ارزوی موفقیت هرچه بیشتر برای شما:-)
درپاسخ به شمعون
سلام(بنده کارشناسی ارشد رشته ادیان و عرفان میخونم،دانشگاه تهران)
1:اینکه اسم چند دانشمند مسیحی رو نوشتی این اصلا ربطی به موضوع نداره.موضوع ارزش زن در کتاب مقدس هستش
2:سخن امام علی (ع) درمورد جنگ جمل بوده که در اون جنگ عده ای از زن تبعیت میکردن و...(درست تحقیق کنید)
3:شما این همه حقارت زن رو درکتاب مقدس نمیبینین؟
4:از قبل از حضرت عیسی(ع) تا الان تاریخ و الهیات مسیحیت رو خوندیم.شما پیرو حضرت عیسی (ع)نیستید شما پیروان پولس قدیس هستید.اگر اناجیل رو فقط یکبار از رو بخونین به تناقضات حرفای حضرت عیسی (ع) و پطرس قدیس با پولس میرسین.من بدون تعصب میگویم با پیشرفت علم مسیحیت فقط در کلیسا ها پیدا میشودچنان که استارت آن از عصر روشنگری خورده است.کلیساتا عصر روشنگری فقط با کافر خواندن منتقدان حیات داشت.
حرف برای گفتن زیاد است.به شماپیشنهاد میکنم در مورد نقادی کتاب مقدس وشکل گیری کلیسای کاتولیک و راست کیشی مطالعه کنید.هدف من تخریب شما یا مسیحیت نبود.
عسل خانم ... در مورد به صلیب کشیدن عیسی مسیح جدا از کتاب مقدس (انجیل) 100 درصد شواهد تاریخی وجود دارد که عیسی مسیح مصلوب شده است البته من در بعضی از سایتا خوندم که میگن یهودا اسخریوطی شبیه عیسی شد که این غلط است چون اولا در قرآن هم چیزی گفته نشده است!!! و ثانیا شاهدانی از جمله مریم مجدلیه و یکی از پیروان اون ((یوحنا)) و ... تا آخر مصلوب شدن مسیح همراه حضرت عیسی بودن و سخنان عیسی را به یاد داشتن ... و بعد از مصلوب شدن عیسی مسیح 3 روز بعد حضرت عیسی زنده میشه (طبق دیدگاه انجیل) و سخنانی را به پیروانش میگه و سپس به آسمان عروج میکنه و این مورد هم در قرآن اشاره شده است ( مسئله عروج عیسی) ... و اینکه میگید مسیحیان میگن عیسی خداست این درست است و اشتباه نمیکنن ... چون عیسی خداست ولی خدا عیسی نیست همانطور که گردو گرد است ولی هر گردی گردو نیست!! ... و در پاسخ به سالا عزیز باید گفت این تناقضاتی که شما میگین در انجیل است باید گفت سخنان حضرت عیسی در ابتدا و در طول پیامبری وی جمع آوری که نشد ... موقعی انجیل شکل میگیره که بعد از مصلوب شدن عیسی حواریون از جمله لوقا و یوحنا که ابتدا انجیل لوقا ( بدست لوقا ) نوشته میشه سپس یوحنا و دو تن از افراد دیگر ... این ها تناقص نیستن اگه توجه کنین اختلاف شاید وجود داشته باشه اما ایراد منطقی وجود نداره چون هر یک حواریون دقیقا و بطور دقیق سخنان عیسی مسیح را که به یاد نداشتن تا دقیق و مثل هم کتاب بنویسن .... بیشتر این اختلافات هم در مورد اعداد و ارقام تاریخی هست که ایرادی به حساب نمی آید. اما در مورد تفاوت مرد و زن از دید مسیحیت و کتاب مقدس ((غلاطیان 26/3 زیرا ایمان باعث شد که همه شما در اتحاد با عیسی مسیح فرزندان خدا باشید . شما که در اتحاد با عیسی مسیح تعمید گرفته اید ، هم فکر او شده اید . پس دیگر هیچ تفاوتی میان یهودی و غیر یهودی ، برده و آزاد ، مرد و زن وجود ندارد زیرا همه شما در اتحاد با عیسی مسیح یک هستید و اگر متعلق به مسیح هستید فرزند ابراهیم و مطابق وعده خدا وارث او هستید.))
ببخشید دوستان من عذر خواهی میکنم در خط یازدهم یا دوازدهم به اشتباه بجای انجیل متی نوشتم لوقا ...
۰۵ بهمن ۹۵ ، ۱۸:۴۵ جواب ناشناس
دوست عزیز ناشناس اگر اطلاعاتی در مورد چیزی ندارید لازم نیست در مورد آن صحبت کنید آیه قران به طور صریح می فرماید عیسی علیه السلام مصلوب نشد. ما صلبوه و ماقتلوه لکن شبه علیهم. در ضمن با اعتراف به نگارش اناجیل توسط غیر از عیسی علیه السلام و اشتباه مولفین آن در نگارش اعتبار آن را از بین برده و زیر سوال بردید. زیر سوال رفتن اناجیل یعنی زیر سوال رفتن عیسی و زیر سوال رفتن عیسی یعنی زیر سوال رفتن مسیحیت همان گونه که یهودیان نیز او را دروغین می دانند.
ممنون از شما دوست گرامی که وقت گذاشتید نظر بنده رو خوندید ولی موضوع تصلیب مسیح علاوه بر منابع مسیحیت، در تلمود یهودیان و تاریخ نویسان غیر مسیحی ثبت شده است. حال اگر ادعایی دارید مسیح به صلیب کشیده نشده است، اثبات ادعا به عهده مدعی است. در منابع غیر مذهبی یوسفوس در کتاب انتیکیتیز تاسیوس مورخ رومی قرن دوم میلادی گزارش پلینی جوان به تراژان و لوسیان ... طنز نویس قرن دوم، با وجود مسیحی نبودنشان و حتی مخالفت با آن به واقعه مصلوب شدن و قیام مسیح اشاره کرده اند.
نگارش انجیل توسط حواریون نوشته شده است ... همانطور که در زمان حضرت محمد (ص) قرآن توسط کاتبان نوشته می شد .... اما اینکه میگید اشتباه مولفین!! مولفین اصل سخنان عیسی مسیح رو نوشتن. شما اگه انجیل رو بخونید میبیند که این اختلافات ظاهری فقط و فقط بر اعداد و ارقام تاریخی هست وگرنه اصل سخن همان چیزی است که عیسی مسیح فرموده است و این اختلافات ظاهری هم در پرتو تفسیر صحیح کتاب‌مقدس قابل پاسخگویی می‌باشند. همچنین خداوند در قرآن میفرماید اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، به خداوند و پیامبر او و کتابى که بر پیامبرش فرو فرستاده است و کتابى که از پیش منازل کرده است، ایمان بیاورید و هرکس به خداوند و فرشتگانش و کتابهایش و پیامبرانش و روز بازپسین، کفر بورزد، به گمراهى دور و درازى افتاده است‏ سوره مائده آیه ۱۳۶ ...
اگه مسیحیت ارزش زن رو کم می شمرد هیچوقت خداوند با ژاندارک صحبت نمی کرد فاطمه زهرا زن بزرگ دین شما فقط در خانه بود ارزش اوفقط بخاطر اخلاق و بچه دار شدن بود اما زنی مثل ژاندترک می جنگید البته صحبتهای بالای شما در کتاب مقدس هست اما ما اون رو می پزیریم با تشکر
قرآن میگوید مسیح مصلوب نشده خداوند یهودای خائن را شبیه اوکرد همان کسی که عیسی را لو داده بود.او را کشتند.درضمن اگر انجیل تحریف نشده رسوائی تان بیشتر است.چون در جایی مسیح گفته شراب ننوشید در جای دیگر معجزه کرده و شراب درست کرده که با خوردن تمام نمی شد.در جای دیگر مسیح دختر یهودی را سن خطاب میکند.که با اخلاق انبیاء سازگاری ندارد!!!!اگر بگوئید تحریف نشده پس اینهاچیند؟البته از این مزخرفات زیاده.برای نمونه گفتم.
عیسی دختر یهودی را سگ خطاب کرده که اشتباها سن نوشته شد.با عرض معذرت.
چرا پولس فرمان داد که زنان در جلسات کلیسایی ساکت باشند؟ آیا کتاب مقدس برای خدمات کلیسایی زنان، محدودیت قائل شده است؟ آیا او هوش و استعدادهای زنان را کم شمرد؟ وآیا نیمی از جمعیت جامعه را در سکوت فرمان داد؟

زن و مرد توسط یک خدا در مسیح نجات می یابند:
"دیگر فرقی نمی کند که یهودی باشیم یا غیر یهودی، برده باشیم یا آزاد، مرد باشیم یا زن، زیرا همه ما مسیحیان در عیسی مسیح یکی هستیم و اکنون از آن مسیح شده ایم" (غلاطیان فصل سوم آیه بیست و هشتم).
در دوران باستان، مردان یهودی هر روز در دعای صبحگاهی چنین دعا می کردند: "خداوندا، تو را شکر می کنم که غیر یهودی، برده و زن نیستم". البته چنین دعایی در کتاب مقدس تعلیم داده نشده است. این دعا محصول دیدگاه مردسالاری است. ایمان به مسیح، ورای این تمایزات است. همه ایمانداران مسیحی، در مسیح برابر هستند.
کتاب مقدس، عطایای روحانی مانند معجزات، قدرت شفای بیماران، بیان حکمت، نبوت (یعنی اعلان پیغام های خداوند را به کلیسا)، ترجمه زبان های روح القدس، خدمت کردن به دیگران، تعلیم دادن، موعظه کلام خدا، مدیریت، تسلی و خدمت به افسردگان، کمک به دیگران از طریق دارایی شخصی... ویژگی جنسیتی ندارند. این عطایا برای زنان و مردان یکسان و مشابه است.
دبوره : داور بود (داوران فصل چهارم، آیه چهارم). به عبارت دیگر، او رهبری ملت یهود را به عهده داشته و خدا او را برگزید تا قوم اسرائیل را رهبری کند.
آنا، نبیه بود (لوقا فصل دوم آیه سی و ششم)
پرسکلا : معلم کتاب مقدس بود که واعظ بزرگی همچون اپلس را تعلیم داد (اعمال رسولان فصل 18:24 (اعمال رسولان18:26)
فیبی : خادم جدی و بسیار فعال کلیسا (رومیان فصل شانزدهم آیه اول).
فیلیپس : چهار دختر داشت و خدا به آن ها این عطا را داده بود که بتوانند نبوت و پیشگویی کنند (اعمال رسولان فصل بیست و یکم آیه نهم).
این گواه بر این امر است که زنان نقش مهمی در کلیسای اولیه داشتند.
کلیسای افسس (محل خدمت تیموتاوس) در مواجهه با معلمین دروغین دچار مشکل خاصی شده بود. ظاهرا، زنان خیلی در معرض تعالیم این معلمین قرار داشتند (دوم تیموتاوس فصل سوم آیات اول تا نهم). علت آن این بود که زنان هنوز دانش کافی از کتاب مقدس نداشتند تا بتوانند مدعیان دروغین را تشخیص دهند. در نتیجه پولس به تیموتاوس می گوید که زنانی را که هنوز در ایمان رشد کافی نکرده اند، به سمت رهبری هدایت نکند (اول تیموتاوس فصل پنجم آیه بیست و دوم).
پولُس در نامهٔ خود، به مسیحیان شهر قُرِنتُس توصیه کرد که هنگام سخنرانی یکی از هم‌ایمانان، نه تنها زنان بلکه کسانی که به زبان‌ها سخن می‌گویند و توانایی پیشگویی دارند، باید ‹خاموش بمانند.› (۱قُرِنتیان ۱۴:۲۶-۳۰، ۳۳) احتمالاً برخی از زنان مسیحی از یافتن اعتقاد جدیدشان چنان هیجان‌زده شده بودند که در حین سخنرانی، از سخنران سؤالاتی می‌پرسیدند. این عمل در آن منطقه معمول بود. از این رو، پولُس برای ایجاد نظم و ترتیب، آنان را به این امر تشویق کرد که ‹در خانه از شوهر خود بپرسند.›—۱قُرِنتیان ۱۴:۳۵.
و عیسی نشان داد که زندگی یک دختر کوچک به اندازهٔ زندگی یک پسر اهمیت دارد. او دختر یایروس را به زندگی بازگرداند همان طور که پسر بیوه‌زنی اهل نائین را زنده کرد. (مَرقُس ۵:۳۵، ۴۱، ۴۲؛ لوقا ۷:۱۱-۱۵) او پس از شفای زنی که «روحی او را هجده سال علیل کرده بود»، او را «دختر ابراهیم» خواند؛ عبارتی که در نوشته‌های یهودیان به ندرت دیده می‌شد و تقریباً از یاد رفته بود. (لوقا ۱۳:۱۰-۱۶) عیسی با استفاده از این عبارت نه تنها احترام و محبتش را به این زن نشان داد، بلکه خاطر نشان کرد که این زن عضوی باصلاحیت از جامعه است و ایمانی بی‌نظیر دارد.—لوقا ۱۹:۹؛ غَلاطیان ۳:۷.
عیسی به مریم مَجْدَلیّه این افتخار را داد که خبر رستاخیز او را به دیگران بگوید.
آنانی که از معیارهای کتاب مقدّس پیروی می‌کنند، به زنان عزّت و احترام می‌گذارند.


x عزیزم سگ خطاب کردن مثال بود و ازمایش ایمان زن یعنی گفت من برای نجات قوم اسرائیل ا مدم
در پاسخ به شمعون
این اسامی که از دانشمندان زن مسیحی گذاشتید برای قبل از انقلاب صنعتی و کنار گذاشتن کلیسا و مسیحیت توسط جامعه غربه یا بعد از اون . شما میتوانید اسامی دانشمندان زن مسیحی رو قبل از رنسانس و در دوران حاکمیت کلیسا و قرون وسطی ذکر کنید ببینیم چندتا بودند ؟
اسامی دانشمندان زن مسلمان حضرت معصومه خانم ام لکلثوم روغنی قزوینی نرگس برغانی قزوینی ربابه الهی خدیجهبزغانی قزوینی اقابیگم طباطبایی مادر ایت الله بروجردی ثریا محسنی ملا فضه ام لخیر کاشانی ام علی فخرالنسا دینوری وصدها زن دیگر هم زمان درقرون وسطی زنان هیچ ارزشی نداشتند
۲۵ مهر ۹۷ ، ۲۳:۰۰ محمدجواد غلامی
پاسخ به شبه کپی کردن قران ازانجیل وتورات تورات فقط حوا رامقصر مداند اما قران همحوا وهم ادم قران میگوید ابرامیم خواست اسماعیل قربانی بکند اما تورات میگوید اسحاق درتورات پیامبر براساس نخست زاده بودن پیامبر میشوند امدرقران در براساس تقوای الهی 33درصد قران دربارهی معاد است امادرکتابمقدس دراین مقدارنیست 23درصد ایات کتاب مقدس پیشگویی است اماا یات قران درباره ی پیشگویی کم است 90درصد کتاب مثدس دریبارهی داستان پیامبران است اما درقران 60درصد است قران دربارهی جذامی وقوانین معبد هیچج ایه ای ندارد درکتاب مقدس پیامب رگناه مکنند امادرقران معصوم هستند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی