گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

بسم الله الرحمن الرحیم
این بلاگ جهت گفتگوی آرام بین مسیحیت و اسلام و ایجاد یک فضای گفتگوی دینی بین ادیان مختلف ایجاد گردیده است.
نظرات بازدیدکنندگان پس از تایید به نمایش گذاشته می شوند.
لازم به ذکر است نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز به ادیان مختلف باشند تاییدنخواهند شد.
توجه:هدف این گفتگوها به هیچ وجه ایجاد اختلاف و نزاع نیست زیرا که ما باور داریم ادیان ابراهیمی (یهودیت،مسیحیت واسلام) همه یک سرچشمه ی واحد دارند و پیروان این ادیان نیز با هم برادرند.

قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ

بگو: اى اهل کتاب بیایید به سوى سخنى که میان ما و شما یکسان است: این که جز خداى یکتا را نپرستیم و چیزى را با او شریک نسازیم و برخى از ما برخى را به جاى خداى یکتا به خدایى نگیرد. پس اگر پشت کنند و برگردند بگویید: گواه باشید که ما مسلمانیم- تسلیم خداییم-.

پربیننده ترین مطالب
آخرین نظرات
  • ۳ شهریور ۹۷، ۱۶:۳۹ - ابوالفضل خوب بود
پیوندهای روزانه

خشونت در کتاب مقدس

پنجشنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۲، ۱۰:۰۳ ب.ظ

1ـ کشتار فجیع حضرت موسی:

«و خداوند مرا گفت: اینک به تسلیم نمودن سیحون و زمین او به دست تو شروع کردم پس بنا به تصرف آن بنما تا زمین او را مالک شوی...... و تمام شهرهای او را در آنوقت گرفته مردان و زنان و اطفال هر شهر را هلاک کردیم که یکی را باقی نگذاشتیم» تثنیه 2:‌31 ـ 34.

آیا می‌توان قبول کرد که آن جناب به چنین کشتار فجیعی دست زده باشد، بهتر است علت حملۀ موسی را به سرزمین ملک سیحون بدانید. موسی می‌خواست از سرزمین این پادشاه و از میان کشور او عبور کند اما سیحون اجازۀ این کار را به موسی نداد (تثنیه 2: ‌‌26 ـ 30)

و موسی در مقابل این کار اقدام به کشتن تمام اهالی آن کشور نمود و حتی به زن و بچه‌ها رحم نکرد در تاریخ سلاطین خونخوار تاریخ نیز نمی‌توان مشابه چنین قتل عامی را یافت که تمام شهرها را با زنان و بچه‌ها ( آنهم فقط به خاطر آنکه اجازۀ گذشتن از کشورشان داده نشده ) از دم شمشیر بگذرانند .

2ـ قتل عامی دیگر از موسی:

«و با مدیان به طوری که خداوند موسی را امر فرموده بود جنگ کرده همة ذکوران را کشتند... و بنی اسرائیل زنان مدیان و اطفال ایشان را به اسیری بردند و جمیع بهایم و جمیع مواشی ایشان و  همة املاک ایشان را غارت کردند و تمامی شهرها و مساکن وقلعه‌های ایشان را به آتش سوزانیدند... و موسی بر رؤسای لشکر یعنی سرداران هزاره‌ها و سرداران صدها که از خدمت جنگ باز آمده بودند غضبناک شد و موسی به ایشان گفت: آیا همة زنان را زنده نگاه داشتید؟... پس الآن هر ذکوری از اطفال را بکشید و هر زنی را که مرد را شناخته با او همبستر شده باشد بکشید و از زنان هر دختری را که مرد را نشناخته و با او همبستر نشده برای خود زنده نگاه دارید» اعداد 31:‌‌‌‌7 ـ 18.

کشتن اسیران عمل زشتی است که جوامع بشری به شدت ان را تقبیح می‌کنند، چگونه است که موسی اسیران را که نه مردان جنگی بوده‌اند و نه اینکه آغازگر جنگ، قتل عام می‌کند. و به زنان ایشان هم رحم نمی‌کند البته چون زنان به خصوص در کلمات آباء کلیسا معرفی می‌شوند شاید کشتن ایشان را بتوان قبول کرد ! اما کشتن بچه‌ها چه مفهومی را در بردارد؟ شما قضاوت کنید.

وانگهی به سلیقۀ حضرت موسی باید تبریک گفت که فقط دختران باکره را لایق زنده ماندن می‌داند شاید آنها کافر نبوده‌اند یا اگر کافر بوده‌اند کفرشان آنقدرها هم بد نبوده است.!!!

3ـ کشتار چند میلیونی موسی و رحم نکردن به هیچکس!

«چون یهوه خدایت تو را به زمینی که برای تصرفش به آنجا می‌روی درآورد و امت‌های بسیار را که حِتیان و جِرجاشیان و اموریان و کنعانیان و فِرِزّیان و حِوّیان و یَبوسیان، هفت امت بزرگتر و عظیم‌تر از تو باشند از پیش تو اخراج نماید و چون یهوه خدایت، ایشان را به دست تو تسلیم نماید و تو ایشان را مغلوب سازی آنگاه ایشان را بالکلّ هلاک کن و با ایشان عهد مبند و برایشان ترحم منما» تثنیه 7:‌1ـ2 (همچنین تثنیه 20:‌13ـ17)

در این آیات آمده است که این اقوام ، بزرگ‌تر از بنی اسرائیل بوده‌اند حال باید بینیم که تعدد بنی اسرائیل چقدر بوده است؟

تعداد دقیق بنی اسرائیل مشخص نیست اما همینقدر می‌دانیم که چند میلیون نفر بوده‌اند زیرا در سفر اعداد 1:‌45 ـ 46 تعداد افراد جنگجویی که بالای بیست سال بودند ششصد و سه هزار و پانصد و پنجاه نفر گزارش شده است، بدون شک گروهی که فقط تعداد مردان بالای بیست سال و جنگجویشان بیش از ششصد هزار نفر است تعداد کل افراد آنها با احتساب بچه‌ها و زنان لااقل چند میلیون خواهد بود.

حال تعداد این اقوام که از بنی اسرائیل هم بیشتر و بزرگتر بوده‌اند چقدر بوده است نمی‌دانیم، به هر حال موسی مأموریت یافت تمام این اقوام را از دم تیغ بگذراند و بر هیچکس رحم نکند.

آیا می‌توان باور نمود؟! قضاوت با شما

4ـ به خاک و خون کشیدن راهکار اصلی موسی:

«اگر دربارۀ یکی از شهرهایی که یهوه خدایت به تو به جهت سکونت می‌دهد خبریابی که بعضی پسران بلّیعال از میان تو بیرون رفته ساکنان شهر خود را منحرف ساخته گفته‌اند برویم و خدایان غیر را که نشناخته‌اید عبادت نماییم... البته ساکنان آن شهر را به دم شمشیر بکش و آن را با هر چه در آن است و بهایش را به دم شمشیر هلاک نما و همۀ غنیمت آن را در میان کوچه‌اش جمع کن و شهر را با تمامی غنیمتش برای یهوه خدایت به آتش بالکل بسوزان» تثنیه 13:‌12ـ 16

5ـ حضرت یوشع ادامه دهندۀ راه موسی:

«و هر آنچه در شهر بود از مرد و زن و جوان و پیر و حتی گاو و گوسفند و الاغ را به دم شمشیر هلاک کردند» یوشع 6:‌21

6ـ سنگسار و سوزاندن:

و «یوشع و تمام بنی اسرائیل با وی، عخان پسر زارح و نقره و ردا و شمش طلا و پسرانش و دخترانش و گاوانش و حمارانش و گوسفندانش و خیمه‌اش و تمامی مایملکش را گرفته آنها را به وادی عخور بردند... پس تمامی اسرائیل او را سنگسار کردند و آنها را به آتش سوزانیدند و ایشان را به سنگ‌ها سنگسار کردند» یوشع 7:‌‌ 24 ـ 25

باری قلم از شرح این خشونت‌ها و کشتار‌ها که دامن زنان و بچه‌ها و حتی حیوانات را نیز رها نکرده است شرم دارد .

ما از ذکر سایر موارد خودداری می‌کنیم اما برای علاقه‌مندان به تحقیق و مطالعۀ بیشتر آدرس‌‌های ذیل را پیشنهاد می‌کنیم

« یوشع 10:‌‌28ـ40، یوشع 11:‌10ـ 14، اول سموئیل 27:‌9، دوم سموئیل باب 8، دوم سموئیل 10:‌18، خروج 32: ‌25 ـ 28 و... »

لازم می‌دانم قبل از ورود به بحث کلیسا و خشونت‌ها، مواردی از احکام خشن و طاقت فرسای کتاب مقدس را ذکر کنیم تا خوانندۀ گرامی بداند که این شیوۀ کلیسا ریشه در کتاب مقدس داشته است.

1ـ قطع کردن دست:

«و اگر دو شخص با یکدیگر منازعه نمایند و زن یکی پیش آید تا شوهر خود را از دست زننده‌اش رها کند و دست خود را دراز کرده عورت او را بگیرد پس دست او را قطع کن و چشم تو بر او ترحم نکند» تثنیه 25:‌11ـ12.

2ـ سنگسار کردن:

«لیکن اگر این سخن راست باشد و علامت بکارت آن دختر پیدا نشود آنگاه دختر را نزد در خانة پدرش بیرون آورند و اهل شهرش او را با سنگ سنگسار نمایند تا بمیرد». تثنیه 22:‌20ـ21

کدام وجدان می‌تواند بپذیرد که دختر فقط به خاطر نداشتن بکارت متهم به زنا شود و مورد بدترین عقوبت‌ها قرار گیرد؟!

بر کسی مخفی نیست که پردۀ بکارت به خاطر پریدن از بلندی یا ضربۀ شدید و حتی در برخی از موارد به خاطر نازک بودن آن محسوس نخواهد بود و به اندک چیزی زائل می‌شود .

چگونه میتوان دختر معصومی را که بخاطر امور ذکر شده پرده اش را از دست داده اینچنین عقوبت نمود ؟!

البته به جز زنا برای گناهان دیگری نیز مجازات سنگسار قرار داده شده است: کار کردن در روز شنبه، بت‌پرستی، جادوگری و داشتن جن از این دسته گناهان است .

ما برای اختصار از ذکر این موارد پرهیز می‌کنیم و به چند آدرس بسنده می‌کنیم.

 « اعداد 15: 32ـ36، لاویان 20:‌2، تثنیه 22:‌‌‌‌24، تثنیه 17:‌2 ـ 6 لاویان 24:‌14 و 23، لاویان 20:‌‌27 »

ناگفته نماند که مجازات سنگسار مختص انسانها نیست و دامنگیر حیوانات نیز شده است !!

«و هر گاه گاوی به شاخ خود مردی یا زنی را بزند که او بمیرد، گاو را البته سنگسار کنند... و لیکن اگر گاو قبل از آن شاخ زن می‌بود و صاحبش آگاه بود و آن را نگاه نداشت و او مردی یا زنی را کشت، گاو را سنگسار کنند و صاحبش را نیز به قتل رسانند... اگر گاو غلامی یا کنیزی را بزند سی مثقال نقره به صاحب او داده شود و گاو سنگسار شود» خروج 21:‌‌‌28ـ32 (همچنین خروج 19:‌‌‌‌13)

اگر چه در تورات خصوصیات و نحوۀ اجرای حکم ذکر نشده اما به نظر می‌رسد که باید این سنگسار در حضور سایر گاو‌ها صورت گیرد تا درس عبرتی برای ایشان باشد!

3ـ کشتن:

برای برخی از گناهان مجازات کشتن در نظر گرفته شده است.

لعنت پدر و مادر، لواط، جماع با حیوانات و زنا با زن پدر و عروس از این دسته گناهان است لاویان 20‌:‌ 9ـ 16

البته در این مورد هم برای حیوانات نیز مجازات کشتن در نظر گرفته شده و اگر حیوانی با زن یا مردی با حیوان مجامعت کنند هر دو باید کشته شوند لاویان ‌‌‌20: ‌15 ـ 16.

4ـ سوزاندن:

«و اگر کسی زنی و مادرش را بگیرد، این قباحت است. او و ایشان به آتش سوخته شوند تا در میان شما قباحتی نباشد» لاویان 20:‌‌‌14

«و دختر هر کاهنی که خود را به فاحشگی بی‌عصمت ساخته باشد، پدر خود را بی‌عصمت کرده است به آتش سوخته شود» لاویان ‌9

۹۲/۰۵/۳۱ موافقین ۰ مخالفین ۰

نظرات  (۱)

۰۹ دی ۹۲ ، ۱۱:۲۸ بنده ی خدا
سلام اگر اجازه بدهید ازمطالب سایتتون در وبلاگم استفاده کنم
پاسخ:
خوشحال میشم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی