گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

پس بندگان من را مژده بده،آن هایی که تمام سخنان را می شنوند و بهترین آن ها را بر می گزینند. قرآن کریم

گفتگوی دینی با مسیحیان

بسم الله الرحمن الرحیم
این بلاگ جهت گفتگوی آرام بین مسیحیت و اسلام و ایجاد یک فضای گفتگوی دینی بین ادیان مختلف ایجاد گردیده است.
نظرات بازدیدکنندگان پس از تایید به نمایش گذاشته می شوند.
لازم به ذکر است نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز به ادیان مختلف باشند تاییدنخواهند شد.
توجه:هدف این گفتگوها به هیچ وجه ایجاد اختلاف و نزاع نیست زیرا که ما باور داریم ادیان ابراهیمی (یهودیت،مسیحیت واسلام) همه یک سرچشمه ی واحد دارند و پیروان این ادیان نیز با هم برادرند.

قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ

بگو: اى اهل کتاب بیایید به سوى سخنى که میان ما و شما یکسان است: این که جز خداى یکتا را نپرستیم و چیزى را با او شریک نسازیم و برخى از ما برخى را به جاى خداى یکتا به خدایى نگیرد. پس اگر پشت کنند و برگردند بگویید: گواه باشید که ما مسلمانیم- تسلیم خداییم-.

پربیننده ترین مطالب
آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

آیا عیسی همه چیز را می دانست؟

چهارشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۲، ۰۹:۱۴ ب.ظ
یکی از استدلالهایی که مسیحیان بر خداوندی مسیح می آوردنداین است که او علم بی نهایت دارد و به همه چیز آگاه است و این صفتی است که مخصوص خداست . هیچ آفریده‌ای، هر اندازه هم به درجات والای کمال رسیده باشد، نمی‌تواند چنین علم مطلقی را داشته باشد. عهد جدید مسیح را برای ما به گونه‌ای به تصویر می‌کشد که علم مطلق دارد. یعنی به همه چیز داناست از گذشته و حال آن گرفته تا آینده.
در انجیل یوحنا از قول یکی از شاگردان مسیح نقل میکند  که مسیح:
«همه چیز را می‌دانست». (یوحنا2: 24-25)
شاگردان مسیح نیز به این ویژگی او گواهی داده‌اند، آنجا که می‌گویند:
الآن دانستیم که همه چیز را می‏دانی (یوحنا16/30)
همچنین مسیح از قبل می‌دانست که چه کسی در آینده به او خیانت خواهدکرد. (یوحنا6: 46)
دانشمندان مسیحی استدلال می کنند که مسیح نیز مانند خداوند به همه چیز آگاه است. بنا براین او نیز صفات خداوندی را داراست ، لذا سرشت الهی دارد .
پاسخ:
اولا : آیاتی که مسیحیان به آن برای علم مطلق مسیح استدلال کردند آیاتی نیست که خود مسیح در باره خود گفته باشد بلکه آیاتی است که دیگران در باره مسیح گفتند ولی خود مسیح به صراحت و بدون هیچ تردیدی در انجیل در باره خود اذعان میکند که نمیداند ؛
از جمله :
در انجیل مرقس به نقل از مسیح آمده است:
ولی از آن روز و ساعت غیر از پدر هیچ کس اطّلاع ندارد نه فرشتگان در آسمان و نه پسر هم (مرقس 13/33)
گر چه مسیحیان  پاسخ می دهند علم مطلق مسیح مربوط به شخصیت الوهی مسیح است مسیح در این موارد که حاکی از بی اطلاعی اوست به عنوان یک انسان صحبت می کرده و شخصیت انسانی او بوده که بی اطلاع بوده است . ولی باید دقت کرد که حضرت مسیح در حالتی که خود را پسر خوانده و با وصف پسر بودن اظهار بی اطلاعی کرده است.
همین سخن در انجیل متی (متی 24/36) نیز آمده است .  اگر مسیح پروردگاری می بود که از غیب آگاه می بود ، علم به روز قیامت و رستاخیز و یا روز موعود بازگشت خود را از خود نفی نمی کرد .
یا به این آیه دقت فرمائید:
متی21/ 18-19:
بامدادان چون به شهر مراجعت می‌کرد گرسنه شد، و در کناره راه یک درخت انجیر دید، نزد آن آمد و جز برگ آن، هیچ نیافت، پس آن را گفت:
"از این به بعد میوه تا ابد بر تو نشود!" که در ساعت درخت انجیر خشکید.
از این قضیه روشن می‌شود که حضرت عیسی هنگامی که درخت را دید، نمی‌دانست که آن درخت بدون میوه است بلکه فکر می‌کرد میوه‌دار است و می‌خواست گرسنگی‌اش را برطرف کند، اما هنگامی که نزدیک آن آمد، دید میوه ندارد آنگاه ناراحت شد و لعنش کرد.
یا در آیه زیر که اعلام می دارد ؛مسیح از خود هیچ نمیتواند بلکه به آنچه شنیده است میگوید:
یوحنّا5/ 30:
« من از خود هیچ نمی‌توانم کرد بلکه به آنچه شنیده ام داوری خواهم کرد و داوری من عادل است زیرا من طالب اراده خود نیستم بلکه اراده پدریکه من را فرستاده  است»
آیا این صحیح است که بگوییم خدایی هست که از نزد خود هیچ اختیاری ندارد و به آنچه شنیده است سخن میگوید ؟!
این تفاوت میان دانش خدا و دانش مسیح ، در هنگامی که عیسی به آسمان رستاخیز یافت تا با خدا باشد نیز وجود داشت. به نخستین واژه های آخرین کتاب از کتاب مقدس توجه فرمائید:
مکاشفه 1: 1
مکاشفة ای از عیسی مسیح که خدا به او داد تا اموری را که می‌باید زود واقع شود بر غلامان خود ظاهر سازد و بوسیلة فرشتة خود فرستاده آنرا ظاهر نمود بر غلام خود یوحنّا. (مکاشفه 1: 1)
اگر عیسی(ع) بخشی از ذات الهی می بود آیا می بایست مکاشفه ای از جانب بخش دیگر ذات الهی ، یعنی از جانب خدا به او داده میشد؟ بطور حتم او می بایست همه چیز را درباره آن میدانست زیرا خدا از آن آگاه بود. اما عیسی نمیدانست ، پس عیسی(ع) خدا نیست.
ثانیا : در انجیل بار ها آمده است که مسیح نیاز به آموزش داشت و از پدر چیز های زیادی می آموخت در انجیلیوحنا به نقل از مسیح آمده است :
زیرا که پدرپسر را دوست می دارد و هر آنچه خود می کند بدو می نماید و اعمال بزرگتر از این بدو نشان خواهد داد تا شما تعجب نمایید (یوحنا 5/20) .
بر اساس این آیه مسیح به برخی از کارها علم ندارد و خداوند آن کارها را به او می آموزاند.
و مسیح اذعان میکرد که از نزد خود هیچ ندارد بلکه هر چه دارد از آن چیزی است که شنیده و به وی آموختند :
« من از خود هیچ نمی‌توانم کرد بلکه به آنچه شنیده ام داوری خواهم کرد و داوری من عادل است زیرا من طالب اراده خود نیستم بلکه اراده پدریکه من را فرستاده  است» (یوحنّا5: 30)
آیا این صحیح است که بگوییم خدایی هست که از نزد خود هیچ اختیاری ندارد و به آنچه شنیده است سخن میگوید .
و در یوحنا7/16 ؛مسیح(ع) فرمود :
تعلیم من از من نیست بلکه از فرستندة من. (یوحنا 7: 16)  آیا فرستنده برتر از فرستاده نیست؟
اگر عیسی(ع) خدا است پس چرا از خدایی دیگر تعلیم می بیند ؟!!

ثالثا : بسیاری از انبیا در کتب عهد قدیم نیز مانند مسیح به غیب آگاه بودند ولی نشنیدیم که کسی قائل به خدا بودن آنها شود یا بگوید که انها سرشتی الهی دارند . انبیای زیادی مانند یعقوب، موسی، سموئیل، ایلیا و الیشع از نمونه های آنند،اگر دانستن آنها که همه به اذن الله است ،دلیل بر خدا شدن است پس چرا شما آنها را خدا یا فرزند خدا یا همتراز خدا نمی دانید و مانند مسیح(ع) مورد تقدیس قرار نمی دهید؟!!
رابعا : معرفت خداوند نسبت به اشیاء کامل و ابدی است . خداوند تمام آنچه را که قابل شناخت باشد ، می داند . شناخت فراگیر خداوند نسبت به شناختی که ما آن را کسب می نماییم ، متفاوت است . ما با آموزش یاد می گیریم اما خداوند نیازی به آموزش برای دانستن ندارد . همچنین علم کلی خداوند نتیجه تفکر منطقی  یا استنتاج یا به کارگیری حواس یا تصور یا استقراء یا استدلال نیست . شناخت او مستقیم ، دقیق و روشن و آشکار است که با حقایق امور همسان است . هیچ ماده قابل شناختی نیست که خداوند آن را نداند .
با وجود اینها چه ادعای عجیبی است که می گویند حضرت مسیح علم بی نهایت دارد؟!!

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی